Rezervace Masai Mara je známá především díky každoroční migraci pakoňů žíhaných, zeber, antilop a gazel Tomsonových ze Serengeti, ke které dochází vždy mezi červencem a říjnem. Migraci se pro její obrovský rozsah říká Velké putování. Díky leteckému sčítání se zjistilo, že se jí účastní cca 1 300 000 pakoňů, 500 000 gazel, 200 000 zeber a 97 000 antilop. Býložravci navíc každý rok při stěhování se za potravou urazí téměř 2990 km2.
Kopytníci vyrážejí z vypásaných plání národního parku Serengeti do oblasti Masai Mara na začátku léta. V Keni totiž na jaře vydatně prší, a proto zde zvířata láká zelená vegetace. Po čtyřech měsících jim však už zdejší krajina nemá co nabídnout, a tak se milióny živočichů zase přesouvají zpět na jih do Tanzánie. Putování má pro mnohé jedince smrtelné následky – buď se stávají obětí predátorů, kteří stáda provázejí, nebo umírají na následky ušlapání ostatními zvířaty.
Migrace býložravců je fascinující podívanou, která často plní stránky nejrůznějších časopisů a stává se hlavním bodem filmů s přírodovědnou tématikou.